Bursa Uludağ’da Hedef 2026 Kış Olimpiyatları

Uludağ’da hedef 2026 Kış Olimpiyatları

TÜRKİYE’nin en önemli kış turizm merkezi Uludağ’da 4 mevsim turizm yapılması için proje hazırlıklarına başlandı. Bursa Valisi Münir Karaloğlu, plan kabul edilip uygulanırsa, Bursa’nın fethinin 700’üncü yılı olan 2026 yılındaki Kış Olimpiyatları’na da aday olunabileceğini söyledi.

Bursa Valiliği öncülüğünde ve Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) desteğiyle ‘Uludağ Sürdürülebilir Turizm Planı Tanıtım Toplantısı ve Çalıştayı’ gerçekleştirildi. Bof Otel’de düzenlenen toplantıda konuşan Vali Münir Karaloğlu, Uludağ’da çok fazla yetki sahibinin olmasının en büyük problem olduğunu kaydetti. Bu bölge için iyi bir planlama yapılması gerektiğinin altını çizen Karaloğlu, “Adam gibi plan yapmalıyız” dedi.

FETHİN 700’ÜNCÜ YILINDA OLİMPİYAT DÜZENLEYEBİLİRİZ

2026’da Kış Olimpiyatlarının yapılacağını hatırlatan Karaloğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Planı ortaya çıkardığımızda, taraflar arası anlaşma sağlanırsa, Bursa’nın kış olimpiyatlarına talip olması gerektiğini düşünüyorum. Buraya başvuruda iki önemli durum ortaya çıkıyor. Birincisi Uludağ’ın uluslararası standartlarda kayak merkezine ulaştığını göstermek, ikincisi ise 2026, Bursa’nın fethinin 700’üncü yıl kutlamalarına vesile olmak. Gereken neyse yol almalıyız.”

BİLİMSEL TEMELLERE DAYANAN PLAN

BEBKA Genel Sekreteri Tamer Değirmenci ise Uludağ ile ilgili bilgi verdi. ‘Uludağ bitti, cazibesi kalmadı’ diye kentte bir takım söylemler olduğunu belirten Değirmenci, bir vizyon çalışması yapacaklarını kaydetti. Tüm paydaşların görüşünü alarak, bilimsel temellerle bir plan oluşturmak istediklerinin altını çizen Değirmenci, “Kış turizminin potansiyelini 4 mevsime yaymak ve potansiyeli kullanabilmeyi amaçlıyoruz. Ayrıca doğaya saygılı gelişim süreci ve projeye Alaçam’ı dahil etmeyi hedefliyoruz” dedi.

YIL SONU PLANI ORTAYA KOYMAK İSTİYORUZ

Bu konuda 1.5- 2 yıldır çalışma yaptıklarını açıklayan Değirmenci, ilgili paydaşlarla da toplantı yaptıklarını, üniversite ve danışman kuruluşlarla da görüştüklerini dile getirdi. Ayrıca bu alanda çalışmalar yürüten Avusturya merkezli ATC Consultants firması ile hizmet alımı gerçekleştireceklerini de söyleyen Değirmenci, potansiyelini değerlendireceklerini kaydetti. Konuyla ilgili stratejik çalışmalar da yapıldığını belirten Değirmenci, “Pistin taşıma kapasitesi, tesis analizi, 4 mevsim kış stratejisi ile tanıtım ? pazarlama stratejisi çıkacak. Yıl sonu gibi planı ortaya çıkarmak istiyoruz” dedi.

1 SAATTE 20 MİLYON İNSANIN ERİŞECEĞİ BAŞKA BİR YER YOK

Kayak Federasyonu Başkanı Erol Yarar, Uludağ’ın kayak turizminin ilk merkezi olduğunu hatırlatarak, turizm merkezinin gelişmesi için hiçbir plan ortaya konmadığını kaydetti. Uludağ’a 1 saatte 20 milyon insanın erişebileceği kapasiteye sahip olduğunu vurgulayan Yarar, “Dünyada bu özelliklere sahip başka bir yer yok ancak antrenman, kayak yarışı yapacak alan bulamıyoruz” dedi.

UYGULAMAYA ÖNEM VERİYORUZ

Milli Parklar Daire Başkanı Hamza Sezer ise Uludağ’ın yüzde 71’inin orman, yüzde 28’inin çayırlık, geri kalan alanın da otellerin kapladığını belirterek, “Bakanlık olarak uygulamaya çok önem veriyoruz. Bize ışık tutacağını düşünüyoruz” dedi. Geçen yıl 1 milyon 200 bin kişinin Uludağ’a geldiğini ifade eden Sezer, gelenlerin yüzde 50’sinin yaz, yüzde 35’in kış, yüzde 15’inin bahar aylarında geldiklerini açıkladı. Sezer, Uludağ’ın 4 mevsim kullanılmasını istediklerini sözlerine ekledi.

Faruk KAHRAMAN/ BURSA, (DHA)

Kaynak: http://www.haberler.com/bursa-uludag-da-hedef-2026-kis-olimpiyatlari-8395626-haberi/

No Comments Yet.

Leave a comment

Bitnami