Mayıs Ayında Uludağ’a kar yağdı

Türkiye’nin en büyük kış sporları merkezi olan Uludağ’da mayıs ayında kar sürprizi yaşandı.

Bursalı gönüllü dağcılardan oluşan Uludağ Dağcılık Kulübü (ULUDAK) üyeleri, Türkiye’nin en yüksek dağlarından birisi olan Uludağ’a 3 günlük bir tırmanış gerçekleştirdi. 19 Mayıs günü İnegöl Boğazova mevkiinden hareket eden Bursalı dağcılar, Çavuş Düzü bölgesinde kamp kurduktan sonra ikinci gün tırmanışa ara vermeden devam etti. Karagöl Yaylası’nda geceyi geçiren dağcılar, 3. günün sonunda da yaklaşık 45 kilometrelik yolu yürüyerek kat etmeyi başardı.

ZİRVEDE KAR SÜRPRİZİ
Bursalı dağcılar, zirvenin son gününde büyük bir sürprizle karşılaştı. ULUDAK Başkanı İsmet Şentürk liderliğinde zirveye ulaşan dağ tutkunları, mayıs ayında kar yağışına tanık oldu. Sabah erken saatlerde yağan kar yağışının altında yürüyüşlerini tamamlayan dağcılar, hayatlarında ilk defa mayıs ayında kar görmenin mutluluğunu yaşadı. Dağcılar, kar altında fotoğraf çektirmeyi de ihmal etmedi.

TARİHİ BİR ANA ŞAHİT OLDUK
ULUDAK Başkanı Şentürk, Uludağ tırmanışının sonunda kar yağışına tanık olmanın kendileri için bir sürpriz olduğunu ifade ederek, “19 Mayıs sebebiyle bu yıl 7. kez Uludağ’a yürüyüş düzenliyoruz. Zorlu bir tırmanış gerçekleştirdik. Tırmanışımızın son gününde çok güzel bir sürprizle karşılaştık. Yaz mevsimini beklerken mayıs ayında öyle bir doğa olayını görmek çok şaşırtıcı. Dağcılık kulübü üyelerimizle birlikte tarihi bir ana şahitlik ettik. Bursalı dağcılar olarak Uludağ’ımızın keşfedilmeyi bekleyen güzelliklerini incelemeye bundan sonra da devam edeceğiz” diye konuştu.

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/ozel-haber-mayis-ayinda-uludag-a-kar-bursa-yerelhaber-1384879/

No Comments Yet.

Leave a comment

Bitnami