Portfolio Category: Kış Aktiviteleri

Snowpark

Uludağ’da bulunan 2 Snowpark, hem yeni başlayanlar ve kendini geliştirmek isteyenlere, hem de ileri seviye olup daha yükseklerden uçmak isteyenlerin hizmetinde.

Uludağ’da Beceren Pistinde bulunan Sony Woodpark, özellikle Snowpark deneyimi olmayan veya az olan Rider ‘ları hedeflemekte ve kendilerini geliştirmelerine imkan sağlayan bölümlerden oluşmaktadır.

Belirli bir seviyeye ulaşmış olan ve kendini daha da çok geliştirmek isteyen Rider’lar ise; Kırkgözler Pisti’nde bulunan ve Uluslararası Bir Şirket olan QParks tarafından yapılan QParks Uludağ Snowpark’ını deneyimleyebilirler.

Snowboard

1960’lı yıllarda küçük ski tipinde ucunda ip ve ayakta durulan bölümde ortadan arkaya kadar kaymayı önleyici pütürlü bölümü olan ve kızaklara benzer şekliyle snowboard’ın ilk temelleri atılmıştır. Bu fikrin aslında ilk sahibi Sherman Poppin’di. 1970’li yılların başlarında Bob Webber, Tom Sims, Jake Burton Carpenter, Chuck Barfoot ve Dimitrijie Milovich’ten oluşan sörf tahtası dizayn eden grup tarafından düşünülmüş ve prototipleri oluşturulmuştur. İçlerinden Bob Webber 1972 yılında Snowboard’un patentini alarak ilk resmi Snowboard’u üretmiştir. Önceleri Snowboard yarışmalarına katılan üniversite öğrencisi Burton, daha sonra bunu geliştirmeyi kafasına koymuştur. Snowboard ile önceden ilgilenenler bu soyadların bazılarını çoktan duymuşlardır. Özellikle Bob Webber’den 1990 yılında patenti alan Jake Burton Carpenter’in kurduğu Burton Firması günümüzde de Snowboard sektörünün en gözde markalarındandır. İlk tasarlanmaya başlandığında kızak tarzında dizayn edilen Snowboard’a daha sonraları bağlamalar eklenerek kullanım rahatlığı sağlanmış ve bu da Snowboard’un popülerliğini arttırmıştır. Günümüzde Snowboard, kayağın pabucunu dama atma seviyesine gelmiştir. Özellikle giysilerinin günlük giysilere yakın tarzda tasarlanması, Snowboardçu’nun yan ve esnek duruşu bilhassa gençler arasında bir anda Snowboard’u bir tutku haline getirmiştir.

Kış Dağ Tırmanışı

Dağlar her zaman insanlar için hedef olmuşlardır. Zorluklara karşı koymanın birer simgesidirler. Dağ tırmanışları da işte bu sebeple, insanoğlunun en tepeye ulaşma isteğiyle doğmuştur.

Uludağ; Marmara Bölgesinin en yüksek dağıdır. Toplu ve heybetli bir görünüşe sahip olan bu dağın Bursa’ya bakan yamaçları kademeli, güneye Orhaneli’ne bakan tarafları ise düz ve daha diktir. En yüksek noktası göller bölgesinde yer alan Uludağtepe’dir (2.543 m). Uludağ’da her yıl düzenlenen Uludağ Miks Tırmanış Festivali ‘nde, profesyonel dağcılar eşliğinde birçok grup Kış dağ tırmanışları gerçekleştirmekte ve zirve yürüyüşüyle başlayıp, buzul tırmanışı ve kamp ve hayatta kalma eğitimleri almaktadırlar.

Kayak & Snowboard Okulu

Doğru başlangıç, kayma yeteneğinizin gelişmesinde  birinci şarttır. Uludağ’da bulunan çeşitli Kayak Okulları ile iletişime geçebilir ve hemen eğitim almaya başlayabilirsiniz. Uludağ’da doğru eğitmenlerle başlayacağınız kayak ve snowboard dersleri ile kendinizi geliştirebilir ve seviyenizi ilerlettikçe Uludağ’ın eşsiz manzarası ve pistlerinin tadını çıkarabilirsiniz.

Kayak

Kayağın ilk çıkış şekli, insanların karda batmamak için çeşitli ağaçlardan çeşitli şekilde parçalar yapmasıydı. Şimdi ise, yüksek hızlara çıkıp, keskin dönüşlerle Uludağ’ın keyfini çıkarmanız için sizi bekliyor. Tarihçesi 5000 yıl öncesine ait ilk kayaklar, dişbudak, betula ve çam ağaçlarından yapılmış olup, bunların kayganlığını artırmak için çam ağacından yapılanların tabanları katranla, betuladan yapılan kayaklarda deriyle kaplanmıştır. Zaman içinde gelişerek bir spor aracı olarak benimsenmesi sonucunda, 1866’da Cristina’da ilk kez kayak yarışmaları düzenlenmiş, bu karşılaşmaya gösterilen büyük ilgi üzerine, 1879’da Oslo’da daha büyük bir organizasyon gerçekleştirilerek kayakla atlama yarışmaları yapılmıştır. 1880’li yıllarda Norveç’li Fridtjof Nansen’in 6 kişilik ekibiyle Grönland’ın kuzey ucunu kayakla geçip, daha sonra “Grönland’da Kayakla Gezi” kitabını yayımlaması, kayağa gösterilen ilginin daha da artmasına neden oldu. 1896 da Mathias Zdarsky, Alp disiplininin temellerini oluşturan yeni teknikler bularak kayakta büyük bir devrim gerçekleştirmiştir. Dünyadaki ilk kayak kulübü 1877’de, Fridtjof Nansen’in girişimleriyle Norveç’te “Ski Club de Cristina” adıyla kurulmuş, bunu 1890’da Almanya, 1894’te Avusturya, 1901’de Fransa ve 1903’te İngiltere’de kurulan kayak kulüpleri izlemiştir. 1924’te merkezi Bern’de olan Uluslararası Kayak Federasyonu (Federation International de Ski) FIS’in kurulmasıyla birlikte kayak, aynı yıl kış olimpiyatları programına dahil edilmiştir. FIS’in ilk kez 1925’te düzenlediği “Kuzey Disiplini” ile 1931’de düzenlediği “Alp Disiplini” yarışları günümüzde her iki yılda bir, ayrı yerlerde ve birbirinden bağımsız olarak yapılmaktadır.

Kar Motoru Safari

Bacaklarınızın altında hissedeceğiniz yüzlerce beygir gücündeki bir kar motoru ile Uludağ’ın keşfedilmemiş yerlerini keşfetmek ister misiniz? O zaman Kar Motoru Safarileri tam size göre. Otel danışmalarından rezervasyon yapıp kiralayabileceğiniz Kar Motoru Turlarıyla, belirlenen güzergahlarda rehber eşliğinde Kar Motoru kullanabilir ve bu eşsiz keyfi tadabilirsiniz. Safari sırasında fotoğraf ve video çekmeyi de unutmayın. Kar Motoru seferlerine Bakacak bölgesindeki özel kapalı alanlarda katılabilirsiniz.

Bitnami