Portfolio Category: Yaz Aktiviteleri

Yaz Dağ Tırmanışı

Dağlar her zaman insanlar için hedef olmuşlardır. Zorluklara karşı koymanın birer simgesidirler. Dağ tırmanışları da işte bu sebeple, insanoğlunun en tepeye ulaşma isteğiyle doğmuştur.

Uludağ; Marmara Bölgesinin en yüksek dağıdır. Toplu ve heybetli bir görünüşe sahip olan bu dağın Bursa’ya bakan yamaçları kademeli, güneye Orhaneli’ne bakan tarafları ise düz ve daha diktir. En yüksek noktası göller bölgesinde yer alan Uludağtepe’dir (2.543 m). Uludağ’da her yıl düzenlenen Uludağ Miks Tırmanış Festivali ‘nde, profesyonel dağcılar eşliğinde birçok grup Kış dağ tırmanışları gerçekleştirmekte ve zirve yürüyüşüyle başlayıp, buzul tırmanışı ve kamp ve hayatta kalma eğitimleri almaktadırlar.

Orienteering

Oryantiring (yönbulmaorienteering, kısaca OL), harita yardımı ile yön bulmayı içeren, zamana karşı yapılan bir spor. Farklı arazi koşullarında yapılabilse de (bkz. Oryantiring türleri), genellikle ormanlık arazide yapılması tercih edilmektedir. Çoğu ülkede federasyonlar halinde örgütlenmiştir ve belirli kurallar çerçevesinde gerçekleştirilir.[1]

Okçuluk

İnsanoğlunun avcılık günlerine dayanan ve olimpiyatlara girerek profesyonel spor dalı olarak kabul edilen Okçuluk’u Uludağ’daki yaz okullarında tecrübe edebilirsiniz.

Kamp

Uludağ’ın belirlenmiş alanlarında yaz aylarında konaklayıp kamp yapabileceğiniz bölgeler bulunmaktadır.

Dağ Bisikleti

Dağ bisikletlerinizi alarak telesiyejlerimizle zirveye çıkabilir ve Bursa’ya kadar bisikletle iniş yapabilirsiniz.

Basketbol

Uludağ, 1865 metre rakımdaki oteller bölgesindeki çeşitli alanlarda kullanabileceğiniz Basket Sahaları mevcuttur.

ATV Safari

Yaz aylarında doğanın içinde olup, ATV (All-Terrain-Vehicle) araçlar ile Uludağ’ı keşfetmek ister misiniz?

Uludağ’da belirli noktalardan kiralayabileceğiniz ATV araçları ile, Rehber eşliğinde Uludağ’ın belirlenmiş parkurlarında ATV kullanabilir ve bu anlarınızı ölümsüzleştirmek için fotoğraf ve video kaydı yapabilirsiniz.

Apollo Kelebeği Gözlemi

Apollo Kelebeği, Uludağ’a ait endemik bir kelebek türüdür ve her sene Temmuz ayında Kuşaklıkaya bölgesinde gözlemlenebilir.

Apollo kelebeği (Parnassius apollo), Papilionidae familyasından bir kelebek türüdür. 1000 ila 2000 m. yükseklik arasındaki dağlarda yaşarlar.

Apollo kelebeğinin nesli tehlikededir. Sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte böcek koleksiyonu yapan kişilerce toplanması da sayılarını azaltmaktadır. Apollo kelebeklerini her sene Temmuz ayının sonuna doğru Kuşaklıkaya bölgesinde gözlemleyebilirsiniz. Lütfen nesli korumak adına etrafında zarar verici hareketlerden kaçınınız.

Bitnami