Ulaşım

Karayolu Ulaşımı

İl merkezine 35 km mesafede bulunan Uludağ’a, karayolu, denizyolu ve havayoluyla 3 farklı şekilde, değişik güzergahlardan gelinip gidilebilir. Çekirge caddesi üzerinde Uludağ’a çıkış güzergahına girerek aracınızla rahatlıkla gelebilirsiniz.

Karayolu seçeneği kullandığınızda farklı otobüs firmaları Bursa’ya sefer yapmaktadır. Terminalde indikten sonra 96 numaralı halk otobüsüyle Tophane semtine, oradan da özel taksi ya da dolmuşlarla karla kaplı güzel dağa ulaşabilirsiniz. Veya direk Uludağ Taksiye telefon ederek, bulunduğunuz bölgeye çağırabilirsiniz. Aracınızı Çekirge bölgesinde bırakıp, özel lastikleriyle Uludağ Taksi ile devam da edebilirsiniz.

Ayrıca, Teleferik semtinden Bursa’yı seyrederek özel bir yolculukla çıkabildiğiniz sarıalan bölgesi, Uludağ Oteller Bölgesine 4km. uzaklıktadır. 2014-2015 sezonu içerisinde Önümüzdeki sene, teleferiğin son istasyonu Uludağ Oteller Bölgesi olacağından ulaşım daha da kolaylaşacak.

İstanbul’dan aracınızla geliyorsanız, ilk alternatif olarak körfezi dolanıp 255 km olan 3,5 saat süren yolculuk sonunda buraya gelebilir, 2.seçenek olarak Eskihisar – Topçular arabalı vapurla Yalova’ya geçip toplam 210 km’lik seyahatle 3 saatte varabilir ya da deniz otobüsüyle Mudanya üzerinden 1,5 saatlik deniz, sonrasında 1 saatlik karayolu süresiyle toplam 2,5 saatte Uludağ’a ulaşabilirsiniz.

Aşağıdaki yazılı saatlerde kesin kalkışlı olarak düzenlenen seferlerle Uludağ’a kolaylıkla ulaşabilirsiniz. DAMA Tur’a 0212 2619339 ve 0533 7226353 numaralı telefonlardan ulaşabilirsiniz.

HareketKalkış SaatiKalkış Yeri
İstanbul -> Uludağ 04.00  Beylikdüzü İnci Göz Hastanesi Önü (2017 yeni kalkış noktası) 
 İstanbul -> Uludağ   04.30  Yenibosna Airport AVM (2017 yeni kalkış noktası) 
 İstanbul -> Uludağ  05.00  Etiler Akmerkez 
 İstanbul -> Uludağ  05.30  Kadıköy Evlendirme Dairesi 
 İstanbul -> Uludağ  05.45 Kartal E-5 Anadolu Adalet Sarayı Metro Durağı (2017 yeni kalkış noktası) 

Uludağ Ulaşım hizmetlerinde Osmangazi Köprüsü kullanılmaktadır.

Deniz Yoluyla Ulaşım

Uludağ ulaşımında İstanbul’dan geliyorsanız yolu kısaltmanın en iyi yolu Marmara Denizi’ni direk geçmektir. Araçla geliyorsanız Yenikapı’dan Mudanya ilçesine 1,5 saatte gelip, buradan da 65 km sonra zirvedeki otelinize varırsınız.

Ya da Kabataş ve Kadıköy’den kalkan İDO veya BUDO arabasız deniz otobüsü seferleri ile 1 Buçuk saatte Mudanya’ya gelebilmektesiniz.

Deniz Seferleri için ido.com.tr ve budo.burulas.com.tr adreslerinden biletinizi alıp Uludağ’a ulaşabilirsiniz.

Teleferikle Ulaşım

1963 yılında seferlerine başlayan ve o günden bugüne Bursa’nın önemli simgeleri arasında yer alan teleferik, 1 Kasım 2012’de günümüz şartlarına uygun modern görünümüyle hizmet vermesi amacıyla yenilenme sürecine girmişti. Bursa Teleferik AŞ tarafından altyapısı, teknolojisi, istasyonları yenilenen teleferik, 7 Haziran 2014’te yeni yüzüyle ziyaretçilerini Uludağ’a çıkarmaya başladı.

2015 yılına girerken hattımızı 4,5 kilometre daha uzatıp, Sarıalan-Oteller Bölgesi’ni hizmete açarak, dünyanın en uzun teleferik hattını Bursa’da kurmuş olduk. Ziyaretçilerimiz 20 saniyede bir geçen 8 kişilik konforlu kabinlerimizle 12 dakikada Teferrüç istasyonundan Sarıalan’a, 22 dakika da ise Teferrüç’ten Oteller Bölgesi’ne ulaştı. Ayrıca teleferiği BUDO gibi diğer ulaşım araçlarıyla entegre ederek erişilebilirlik anlamında da önemli adımlar attık.

Uçak ve Helikopterle Ulaşım

Bursa’ya ulaşımda Deniz Uçağı ve Helitaksi seferleri de kullanılabilir. Fly.burulas.com.tr adresinden ulaşabileceğiniz saat tarifesi ile, Çevre illerden Gemlik’e Deniz uçağı ile gelebilir, oradan Uludağ’a ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca HeliTaksi ile yine çevre illerden Bursa’ya ulaşım sağlanabilir.

Ayrıca, kayak merkezine en yakın havaalanı Bursa’nın Yenişehir ilçesinde mevcuttur. Normal uçakla gelmek istemeniz durumunda, Türk Hava Yolları ve Anadolu Jet firmalarının ortaklaşa düzenlediği uçuşlarla İstanbul başta olmak üzere birçok şehrimizden Bursa’ya ulaşabilirsiniz. Uludağ – Havaalanı arası yaklaşık 60 km’dir.

Bitnami