Uludağ – Gezcemben Yazısı

Yazar: Can Ulupınar

Uludağ, Bursa ili sınırları içinde, 2.543 m yüksekliği ile Türkiye’nin en büyük kış ve doğa sporları merkezi olan dağ. Uludağ; Marmara Bölgesinin en yüksek dağıdır.  En yüksek noktası göller bölgesinde yer alan Uludağtepe’dir (2.543 m). Uzaktan Bursa’ya yaklaşılırken ve oteller bölgesinde görülen yüksek tepe genelde zirve olarak algılanır.  Uludağ Türkiye’nin en büyük kayak merkezidir. Yol durumunun uygunluğu,uzun kış mevsiminde (Ekim-Nisan arası) kar bulunması, eşsiz manzaraları buraya turist çekmektedir. Dağın doruk noktasından açık havada İstanbul, Marmara denizi ve civar yakın yerlerin görünmesi buraya ayrı bir özellik vermektedir. Doğu, kuzey eteklerinin Bursa Ovasına yakın yerlerinde sıcak su kaynaklarının bulunmasından burada kaplıcalar meydana gelmiştir.  Bu kadar bilgi yeter hadi eğlenelim.

Uludağ’a ulaşım İstanbuldan İDO ve BUDO ile feribotla Bursa’ya gelinebilir. Ankaradan Eskişehir aktarmalı hızlı trenle veya otobusle ile Bursa’ya gelinebilir. Bursa’ya yenişehir havalimanına direk uçuşlar ile ulaşım yapılabilir. Eğer ki İstanbul’da iseniz ve paranız çok ise Bursa’ya hatta direk Uludağ’a helikopter kiralayıp gelebilirsiniz. Bursa merkezden sarıalana teleferik ile ulaşım sağlanabilir. Geçen yıl fiyatları 15tl civarındaydı.Bu yıl fiyatlar aralık ayı ortasında yenilenecek. Bursa Tophane’den dolmuşlar ile veya taksiler ile ulaşımı gerçekleştirebilirsiniz. Dolmuşlar geçen yıl 7-9 tl arasıydı. Taksi fiyatları 120 tl eğer üç kişi giderseniz kişi başı 40 tl ücret ödeyerek dağa ulaşım gerçekleştirebilirsiniz. Hususi aracınızla çıkmak isterseniz yanınızda mutlaka zinciriniz  bulunsun. Milli park girişinde araç başı 10tl ücret ödeyerek dağa ulaşım sağlayabilirsiniz.

Uludag

Kendim için söliyim dağa çıkış benim için tam bir işkence . Yanlış anlamayın yol gayet güzel özellikle bu yıl yolların tamir edilmesinden dolayı yollar gayet güzel. Benim için problem dağa çıkan yolun bitmek bilmemesi…

Hele ki o en son küçük zirvede ki televizyon kulesini gördükten sonra o yolun bitmesini dört gözle bekliyorum. Allahıııım şuanda ellerim titredi kar yağsın dağa gidelim. Dağa ulaşımı sağladıktan sonra 1. oteller bölgesinde kalıyorum.

fg_001

Gelgelelim kıyafet konusuna . Ben her yıl dağda vakt geçirdiğim için kendi kıyafetleri alma taraftarıyım . Kayakları taşımak zor geldiği için hala kıralama taraftarıyım. Şuanda ortalam kayak takım fiyatları 50tl den başlıyor ve kaliteye göre fiyat artıyor. Şimdi sıra da kayak bilmeyenler için ders konusuna gelelim. Eğer maddi durumunuz yeterli ise özel ders almanızı tavsiye ederim ama benim gibi öğrenciyseniz ve küçklükten beri kayak bilmiyorsanız etrafınıza bakın mutlaka oraya tatile gelmiş ve aynı zamanda kayak dersi vererek tatilini ucuza getirmek isteyen birini bulup güzelce daha uygun fiyata kayak yapmayı öğrenebilirsiniz.

Şimdi gelelim en bomba konuya kıyafetler tamam,kayaklar tamam,ee zirveye yürüyerek mi çıkacağız? Tabikide hayır. Uludağda en sevdiğim olaylardan biri de tek skipass ile bütün telesiyejleri ve teleski leri kullanma imkanınızın olması. Alacağınız kartlar ile bütün dağı gezebilirsiniz.

Yemeğimizi yedik, kaydık güzelce üşüdük, yorulduk ve acıktık. Ne yapmak lazım? Tabikide SUCUK EKMEEEEEEEK. Baştan anlatıyım. Şehir merkezinde olmadığımızdan ve bazı mekanların tekel olduğundan dolayı fiyatlar biraz pahalı ama şöyle de bir durum var koca kış boyunca 3-4 günlüğüne geliyosun paranıda harca kardeşim. Ortalama olarak sıcak çikolata,sahlep 12 tl civarı. Sucuk ekmek 20tl civarında. Tabikide mekandan mekana farklılık göstermektedir.

Uludağda bize yardımcı olucak en önemli şeylerden bahsetmek istiyorum şimdi sizlere. İlk önce bilmediğiniz pistlere tek başınıza gitmeyin, yanınızda mutlak eşiniz olsun. Eurosport izleyip gaza gelip de pist dışlarına çıkmayın, sonuçları ağır olabilir. Olur da sis basarsa ve kaybolursanız diye telefonunuzun şarjınımutlaka yüksek tutun. Sıra geldi en önemli maddeye. Apple ve android kullanıcısı iseniz size tavsiye edeceğim çok güzel bir uygulama var. app store dan veya google play den ULUDAĞ uygulamasını indirmenizi tavsiye ederim. Uygulama içerisinde günlük açık olan liftleri, etkinlikleri, sezonluk bilet fiyatlarını, hava ve yağış durumunu,kar kalınlığını,otel listelerini, pist harıtalarını görme imkanımız var. Uygulamanın en keyifli yanı dağda bulunan ve 24 saat yayın yapan kameraları izleme şansımızın olması. Uygulama içinde bulunan duvar kısmında kullanıcılar tarafından o anda dağda yolların nasıl olduğu trafik durumunu görebilmeniz. En en önemli özelliği ise SOS kısmı. Bu kısma bastığınızda o anki konumunuz bulunuyor ve jandarma birimlerine haber veriliyor. Olur da kaybolursanız (umarım kaybolmazsınız, tabikide pist dışına çıkmayın lütfen) en kısa sürede bulunmanızı sağlamaktadır. Şimdiden hepinize iyi eğlenceler. Ayağınızı bacağınızı kırmadan geri dönün lütfen. Diğer yazılarımızda görüşmek üzere.

Yazar: Can Ulupınar

Yazının orjinali Gezcemben.com sayfasında yayınlanmıştır.

No Comments Yet.

Leave a comment

Bitnami