Uludağ’da Anı Fotoğrafları Poyraz ve Cabbar’sız Olmuyor

Türkiye’nin önemli kayak ve kış turizmi merkezlerinden Uludağ’da iki esnafın beslediği “Poyraz” ve “Cabbar” adlı papağanlar, bölgeye gelen ziyaretçilerin anı fotoğraflarının vazgeçilmezleri oldu.

Türkiye’nin önemli kayak ve kış turizmi merkezlerinden Uludağ’da iki esnafın beslediği “Poyraz” ve “Cabbar” adlı papağanlar, bölgeye gelen ziyaretçilerin anı fotoğraflarının vazgeçilmezleri oldu.

Uludağ, kayak sezonunun kapanmasına rağmen ilkbaharda özellikle Arap turistlerden ilgi görüyor.

Günübirlik turlarla bölgeye gelen turistleri, Sarıalan mevkisinde fotoğrafçı Cemal Bulut ve esnaf Ahmet Yılmaz’ın beslediği papağanlar “karşılıyor.”

İnsanlara yakınlığıyla dikkati çeken ve “yeşil kanat ara papağanı” olan Poyraz, ziyaretçilerin omuzlarına konarak onların çektikleri fotoğraflara renk katıyor. Sahibi Cemal Bulut da Poyraz ile çektirilen fotoğraflardan geçimine katkı sağlıyor.

Sarıalan esnafından Ahmet Yılmaz da papağanı Cabbar’ı her gün Uludağ’a çıkarıyor. Poyraz’a arkadaşlık eden Cabbar da turistlerin fotoğraf karelerini süslüyor.

Poyraz fıstığı, Cabbar çekirdeği seviyor

Uludağ’da 17 yıldır anı fotoğrafları çeken Cemal Bulut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Poyraz’ın çok zeki olduğunu söyledi. Papağanını tohum ve fıstıkla beslediğini belirten Bulut, şöyle konuştu:

“2012 yılından beri bizimle, artık ailemizin bir ferdi oldu. Evimizde Poyraz’ın özel bir odası var. Her gün onunla Uludağ’a çıkıp iniyoruz. Susadığında şişesinden suyunu kendisi içiyor. Ona özene bezene bakıyoruz. Akşama kadar bir kilogram fıstık yiyor. Beslemesi zor ve pahalı ama geçim kaynağımız olduğu için yapacak bir şey yok. Son derece uysal ama biraz yüksek sesle ötüyor.”

Ahmet Yılmaz da papağanı Uludağ’a ilkbahar ve yaz aylarında getirdiğini ifade etti.

Cabbar’ın da Poyraz gibi zeki olduğunu dile getiren Yılmaz, “Cabbar’ı her gün bir kilogram çekirdekle besliyorum. Poyraz’ın en yakın arkadaşı ve onunla oynamayı çok seviyor. Özellikle çocuklar, günübirlikçiler ve yabancı turistler ikisine de büyük ilgi gösteriyor ve onunla fotoğraf çektirmek için can atıyor.” dedi.

Kaynak: http://www.haberler.com/uludag-da-ani-fotograflari-poyraz-ve-cabbar-siz-8364673-haberi/

No Comments Yet.

Leave a comment

Bitnami